Proč se chránit?

Průměrně zabezpečený byt zloděj otevře do pěti minut, říkají výsledky nedávného průzkumu.

 

Tato statistika ukazuje, že 82% pachatelů vloupání říká, že průměrně zabezpečený byt otevřou do pěti minut. A Češi jim to ještě ulehčují, přes 80% z pachatelů se do objektu dostalo otevřeným nebo špatně zajištěným oknem. Obecně nejčastější chybou, kterou podle pachatelů lidé dělají, je nedostatečné zabezpečení oken. Právě ta celé tři čtvrtiny zlodějů považují za nejsnazší cestu do objektu. Druhým nejjednodušším vstupem je údajně sklep. Naopak vchodové dveře jsou pro pachatele prý celkem oříšek a mezi vyloženě snadné propustky do objektů podle nich nepatří ani střecha.

Kudy a jak se zlodějům nejsnáze vniká do objektu?

1. Okna – 84%
2. Sklep – 74%
3. Garáž – 73%

„Neustále se snažíme vylepšovat naše výrobky a služby tak, abychom zamezili škodám na majetku našich zákazníků.“

Z průzkumu vyplývá, že z běžných zabezpečovacích systémů jsou pro zloděje největší překážkou alarmy (70%), bezpečnostní dveře (69%) a bezpečnostní skla (63%). Více než polovinu pachatelů by k odchodu přimělo i označení „Objekt je napojen na pult centrální ochrany“. 80% dotázaných naopak uvedlo, že sousedé ve vedlejším domě pro ně nepředstavují žádnou překážku a 2/3 pokračují v krádeži i přes houkající alarm.

Čeho se zloději nebojí?

1. Sousedů ve vedlejším domě (80%)
2. Venkovních žaluzií (75%)
3. Fólií na oknech (71%)

Kdy je pro zloděje vhodná doba pro lup? Celých 52% dotazovaných uvedlo, že do rodinného domu je lepší přijít v noci. Naopak u panelového domu je podle 74% respondentů vhodnější den. Významným zjištěním je, že přes 40% zlodějů preferuje pro vloupání situaci, kdy v objektu spí lidé.

A na základě čeho si pachatelé objekt pro vloupání vytipují?

Nejčastěji jsou to podle průzkumu „doporučení“ od někoho známého. Přikládají se ale samozřejmě také signály delší nepřítomnosti – plná poštovní schránka nebo to, že se v domě dlouhodobě nevětrá a nesvítí. Rozumné také není ani vystavování cenných věcí či chlubení se jimi například na Facebooku. Sociální sítě dnes využívá při přípravě vloupání zhruba desetina zlodějů.

Způsob tipování objektů:

1. Tipy od známých
2. Plná poštovní schránka
3. Sledování zvyklostí obyvatel domu nebo bytu

Za rok 2012 Policie ČR eviduje více než 50.000 případů krádeže vloupáníma a to v celkové škodě takřka dvou miliard korun. Oslovení pachatelé vloupání se sice většinou shodují, že díky dnešním pokročilým zabezpečovacím systémům je proniknou do objektů stále těžší, ovšem i z těchto dat vyplývá, že v ochraně majetku mají Češi stále rezervy.